Jak na učení

4. září 2013 v 16:00 | Noël Almi |  Různé články
Školní rok sice teprve začíná, ale období známek, testů a zkoušení, zkrátka všeho, co nás provází po celý rok, se kvapem blíží.
Třeba mně letos záleží na pololetní známce kvůli střední škole, ale i kdyby ne, beru to rok co rok stejně. Zkrátka chci mít co nejlepší vysvědčení a často se mi to také podaří.
Myslím, že ale úplně tou nejzákladější věcí je si uvědomit, že se učíte pro sebe. Ne pro rodiče, ne proto, že je to povinné. Důležité je vystudovat. Když se někdo fláká, tak se pak nemůže divit, že je z něj nýmand ve skladě. Mít vzdělání je dnes důležité stejně jako práce a když nevystudujete, nemusíte mít slušnou práci, která vás bude bavit. Tenhle fakt se ale nedá nikomu vtlouct do hlavy. Na to si každý musí přijít sám. Uvědomit si to a něco se sebou udělat. Já to už v sobě mám od malička, takže jsem nikdy nezapochybovala o tom, že bych třeba nechtěla jít na vysokou. Naopak. Nedokázala jsem pochopit někoho, kdo měl jenom střední. Oba rodiče mám vysokoškoláky a máma má dokonce dvě, přičemž si jednu udělala teprve před pár lety. Mým snem je mít policejí akademii. :))

Dost keců a šup na ty typy.

1. Prostředí
Když se učíte doma, je důležité, jak to vypadá na stole. Pokud je tam naházeno patý přes devátý, že se tam jen tak tak vejdete, nemá to smysl. Zkrátka podstatné je si tam uklidit. Tužky naházet do kelímků a knížky, papíry, časopisy (cokoliv valícího se tam) se urovná, dá do šuplíku, poliček atd.


2. Plán
Já osobně si potřebuji naplánovat všechno, co udělám. Pak to většinou sepíšu do diáře a odškrtávám. Neí dobré ale si toho nachystat moc, protože pak je problém to všechno stihnout a akorát to stresuje. Já si pak všechny učebnice a sešity navrším na hromadu podle pořádí, jak se tím budu prokousávat, a nakonec hromada ''udělat'' vytvoří novou hromadu ''splněno''.
Co se týče diářů, mám teď udělaný po svém. Koupila jsem si pěkný blok a rozdělila ho do čtyř nesymetrických částí. Jednu mám nalinkovanou a vyzdobenou jako diář na měsíc dopředu. Mám sice jeden koupený, ale ten je až na rok 2014, takže si musím pár měsíců počkat. Další část mám určenou na psaní. A dvě zbývající na věci do školy a poznámky ohledně knížek.
Diář, který mám zakoupený na příští rok, je od značky Albi. Ten svůj jsem nemohla najít, ale pro představu je tu obrázek jiných. :))


3. Počítač
Když se mám učit na test, tak to není tak efektivní, když mám zapnutý počítač. Přeci jen vydává nějaký zvuk a stále to láká k prohlížení oblíených stránek. (U ''fejsbukářů'' to asi bude ještě hroší, ten já ale nemám).

4. Pohodlí
Já se osobně mnohem radši učím v teplákách nebo pyžamu. Je to pohodlnější. Dostatek tepla také udělá svoje a naopak v létě je moc přijemný čerství vzduch. Mně jde také učení mnohem lépe, když si předtím dám třeba kakao nebo čokoládu. :))

5. Odpočinek
A sedmý den Bůh odpočíval.
Já odpočívám šestý den. Soboty jsou zkrátka přijemnější než neděle. A také se moc nemám kde učit u táty, protože stůl vždycky zabere bratr. V pátek odpoledne už také nic nedělám. Nemá smysl šprtat se od rána do večera, protože pak to tak znechutí, že to do té hlavy jde stejně špatně.
Je taky dobré, pokud jsem odpoledne unavená, si na dvě hodiny lehnout, pak si dát kakao a teprve potom se jít učit.
Ale základ je si občas jen tak někdy vegetit a uložit se do hamaku.
6.
  • Už dneska?! Nenechávat si věci na poslední chvíli. A jak je to důležité. Honit totiž čtenářáky po všech čertech a bát se, že dostanu špatnou známku, je nesmysl. Zní to asi otravně, ale je to zkrátka a dobře tak.
  • My píšeme?? Vnímat a ještě jednou vnímat. Já už bych to asi bez diáře nedala, protože kdo si má všechno pamatovat.

7. Má školní fAkta X
- Nejsem génius, takže na předměty, které mi nejdou, se prostě učit musím. Například fyzika...To je katastrofa. Za těch několik let, co jí máme, jsem látku pochopila asi jednou, takže se to musím vyloženě 'našprtat' jak básničku. Narozdíl od toho by se musely dít divy, abych se učila angličtinu a ve většině případů i francouzsštinu s češtinou. To mám jedničky, baví mě to a docela mi to i jde.
- A stejně tak by musela být apokalypsa, kdybych neměla úkol. U mě je to prostě jistota.
- Když to sečtu a podtrhnu, na vysvědčení jsem celkem za osm let měla tři dvojky (2:1 v pololetí šestky a sedmičky). Jinak to jsou samé jedničky a jedničky.
- Školu jsem zatím měnila jednou v půlce čtvrté třídy.
- Moje nejolíbenější místo k sezení je druhá lavice řady uprostřed, ale letost sedím u oken.
- Zatím se mi nikdy nestalo, že bych neměla nikoho ke 'spolusezení', až letos. Nakonec to ale nějak nevyšlo a sama nesedím, ovšem...Nestěžuju si. ;))
- Můj nejoblíbenější předmět je čeština, v závěsu za ní angličtina.
- Můj nejpeklíčkovitě neoblíbený předmět je matika. Naše paní učitelka je opravdu moc milá, velkorysá, přijemná, přátelská, vstřícná a snaží se pro nás udělat prví poslední. (HAHA) Rok co rok si všichni přejí, aby už konečně otěhotněla a ono pořád nic. Jak já jí to miminko přála, ale tenhle rok je poslední a já jsem si jisto jistá, že v červu oznámí, že je těhotná.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Annie Potterova | E-mail | Web | 4. září 2013 v 18:58 | Reagovat

Já na to taky čekám :D :D hele...asi si jdu uklidit stůl :D :D tenhle rok se cjci fakt učit...a dělat si úkoly...!! Vážně!! Až ho mít nebudu...prosím dej mi facku :D :D

2 MarryWolf | 4. září 2013 v 20:42 | Reagovat

Wau, ty v tom máš pořádek. :D Asi taky na blog napíši článek o tom, jak se učím já... :D Jsem mnohem horší žák než ty. Prolézám s dvojkami a výjimečně i s trojkami. Stůl mám 'zaplněný' počítačem, repráky a tiskárnou, tudíž je to mizerné. Diář mám, ale tenhle školní rok jsem ho ještě neotevřela, abych se přiznala. Počítač je kapitola sama o sobě, jeho volání je příliš silné... Pohodlí... mě přijdou pohodlné upnuté džíny, i když je to šílený... :D A nevegetím... :D Neodpočívám, protože buď píši povídky, čtu si nebo se dívám na blogy. Neumím si prostě lehnout a odpočívat, aniž bych u toho něco dělala. A soboty a neděle strávím především u koní těžkou prací, takže je vážně složité být vzorný student podle tvých pěti bodů. :D :D Ty dvě věty... znám je jako vlastní počítač... (boty mám nové, tudíž to nelze říci) :D Už dneska?! je věta, kterou používám, když vidím shony kolem mě, jak si lidi dodělávají úkoly. A My píšeme?! Vnímat? LoL. Já vnímám, jenže zkus být v naší škole. Tam tě učitel přepadne písemkou, učitelka diktáty a tělocvik nějakými pitomými běhy... (to se nepíše...) :D
V těch několika faktech, mám chuť říci jediné... ŠPRTE! :D :D Já nešprtám a prolézám, dokonce i s vyznamenáním... Jak je to možné? :D

3 Noël Almi | E-mail | Web | 5. září 2013 v 19:15 | Reagovat

To vegetění není myšleno tak, že se nutně musíš uložit do hamaku.
Stačí dělat to, u čeho si odpočineš a to má každý rozdílné.
Já ty dvě věty nepoužívám (většinou), jen tak je znám ze svého okolí.
U mě je problém to, že já se neuspokojím s dvojkou nebo trojkou. To prostě nedám a mám z toho akorát depresivní nálady. Takže si to prostě snažím udržet na jedničkách.
Nazývej mě, jak chceš, se šprtem jsem ale obeznámená už z dřívějška.
V tomhle ohledu je mi úplně jedno, co si o mě ostatní myslí, protože to dělám pro sebe a ne pro ně.

4 Atsea | Web | 7. září 2013 v 13:57 | Reagovat

Diář si chci pořídit, ale já jsem případ co se moc neučí a trojku jsem měla jen jednou a to v pětce v prvním pololetí. Prosím koukni se sem http://www.fantasystory.estranky.cz

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama